Вчителі Сокирянщини XIX-го — початку XX-го сторіччя)

В свій час на сайті «Сокирянщина» була опублікована стаття3256587 автора — «Навчальні заклади Сокирянщини в II половині XIX – на початку XX століття» (українською і російською мовами). Ще одна стаття аналогічної тематики була опублікована на сайті «Гвіздівці» (теж  українською і російською мовами). Матеріал, який пропонується тепер, по суті, є її продовженням. Якщо раніше ми розповідали про виникнення загальної освіти на Сокирянщині, про перші школи в населених пунктах теперішнього Сокирянського району, то тепер надаємо короткі біографічні дані про деяких вчителів, які працювали в цих самих школах в другій половині XIX ст. і на початку XX ст. Ці люди вчили грамоті наших дідів-прадідів, значно посприяли поширенню письменності серед місцевого населення, і заслуговують, щоб їхні імена залишилися в пам’яті жителів Сокирянщини і її вихідців.

Александров Олексій Петрович

(1862 р.н.)

У 1884 році затверджений на посаді вчителя в народному училищі села Ломачинці Хотинського повіту[1].

Дружина: Білинська Катерина Євфимівна (1863 р.н.) – дочка священика[2].

Діти: Зиновія (1886 р.н.)[3].

Антонієва Любов

Закінчила Єпархіальне жіноче училище. 6 вересня 1899 року призначена понадштатною пепіньєркою при Кишинівському єпархіальному жіночому училищі[4]. 8 жовтня 1899 року призначена вчителькою церковно-приходської школи села Волошкове Хотинського повіту[5]. Отримувала допомогу від «Товариства взаємної допомоги духовенства Кишинівської єпархії» (за даними на 1900 рік).

Чоловік: Антонієв Леонід Єлисейович (1872-1899) – священик церкви Преподобного мученика Анастасія села Непоротове 3-го округу Хотинського повіту.

Багницька Анастасія Никифорівна

Вчителька народного училища села Молодове Хотинського повіту. Викладацьку діяльність розпочала з 25 жовтня 1871 року. За даними на 1 вересня 1899 року її педагогічний стаж становив 28 років[6].

Батицький Вадим Феофанович

(22.03.1879 р.н.)

Син священика. У 1895 році закінчив курс Кишинівського духовного училища. 10 грудня 1898 року витримав іспити на звання вчителя початкового училища. 8 жовтня 1899 року призначений учителем в народне училище села Маршинці Хотинського повіту. 5 липня 1900 року призначений тимчасово виконуючим посаду вчителя в народному училищі села Вашківці Хотинського повіту. 26 серпня 1900 року він переміщений в Яноуцьке народне училище[7].

Бодянський П.М.

(1898 р.н.)

Закінчив Акерманську вчительську семінарію. 1 листопада 1909 року отримав свідоцтво на звання вчителя початкової школи. З 1 лютого 1910 року знаходився на посаді вчителя в народному однокласному училищі села Гвіздівці Хотинського повіту[8].

Бучинський Павло

Закінчив двохкласне училище. Після того, як витримав іспити, отримав свідоцтво на звання вчителя початкової школи. Вчитель школи грамоти села Вітрянка Хотинського повіту – до 1899 року.

Гербановська Феоктиста

Дочка священика. Закінчила Кишинівського єпархіальне жіноче училище. Вчителька церковно-приходської школи села Вашківці Хотинського повіту – за даними на 1899-1902 роки.

Гончаров Василь Георгійович

Закінчив Єдинецьке духовне училище. За даними на 1914 рік він знаходився на посаді вчителя в церковно-приходській школі села Вашківці Хотинського повіту[9].

Грушецький Василь

Закінчив Хотинське вчительське училище. У 1899 році призначений учителем в церковно-приходську школу села Білоусівка Хотинського повіту[10].

Гудуман Василь

Учитель церковно-приходської школи села Непоротове Хотинського повіту. У 1899 році переміщений до школи грамоти села Трінка Хотинського повіту (нині в Єдинецькому районі Республіки Молдова)[11].

Гудуман Лонгін Андрійович

З 15 січня 1913 року знаходився на посаді вчителя в двокомплектному училищі села Ломачинці Хотинського повіту[12].

Данилов Феодосій

Закінчив учительську семінарію. З 1893 року знаходився на посаді вчителя в народному училищі села Малинешти Хотинського повіту (сучасне с. Малинівка Новоселицького району) 4 січня 1901 року призначений на посаду учителя в народному однокласному училищі села Гвіздівці Хотинського повіту[13].

Дзик Микита Павлович

(21.09.1856 р.н.)

Син селян села Селище Хотинського повіту. У 1875 році закінчив Зарожанське двокласне училище. 7 листопада 1875 року призначений учителем читання, письма та арифметики в Селищанському народному училищі. 12 серпня 1877 року призначений учителем народного училища села Владична Хотинського повіту. 20 червня 1879 року призначений учителем в Толбурянському народному училищі. 24 червня 1883 року затверджений на посаді вчителя Владичанського народного училища[14].

11 вересня 1903 року «за праці з народної освіти» удостоєний звання особистого почесного громадянина[15].

Дружина: Дуліпович Єлизавета Василівна – дочка священика.

Діти: Анна (1882 р.н.), Параскева (1884 р.н.), Віра (1888 р.н.).

Дідек Іван Георгійович

(25.07.1859 р.н.)

10 червня 1880 року закінчив Байрамчську вчительську семінарію. Викладацьку діяльність почав з 14 серпня 1880 року в народному училищі села Криве Хотинського повіту[16]. 3 вересня того ж року призначений на посаду приходського училища містечка Сокиряни Хотинського повіту[17]. 16 липня 1894 року затверджено на посаді вчителя чоловічого приходського училища містечка Сокиряни. За даними на 1 вересня 1899 рік його педагогічний стаж становив 19 років[18]. 1 вересня 1909 року він переміщений в Брайковське однокласне училище Сорокського повіту[19].

6 травня 1900 року «за праці з народної освіти» нагороджений срібною медаллю на Олександрівській стрічці з написом «За старанність»[20]. 1 січня 1911 року нагороджений орденом Святого Станіслава 3-го ступеня[21].

Дружина: Гловатинська Неоніла Іванівна (04.06.1858 р.н.) – дочка диякона.

Дідек Неоніла Іванівна

(04.06.1858 р.н.)

Дочка диякона Архангело-Михайлівської церкви села Романківці Хотинського повіту, Івана Петровича Гловатинського. В 1878 році закінчила Кишинівське жіноче єпархіальне училище[22]. З 30 серпня 1879 року знаходилася на посаді вчительки в жіночому училищі містечка Сокиряни Хотинського повіту[23]. За даними на 1 вересня 1899 року її педагогічний стаж становив 20 років[24].

6 грудня 1904 «за труди з народної освіти» нагороджена срібною медаллю на Олександрівській стрічці з написом «За старанність»[25].

Чоловік: вчитель Іван Георгійович Дідек (25.07.1859 р.н.)

Долинюк Спиридон

В 1897-1898 роках служив учителем в церковно-приходській школі села Коболчин Хотинського повіту[26]. У 1898 році переміщений в народне училище села Дарабани Хотинського повіту (після закінчення будівництва Дністровської ГЕС було затоплене)[27].

Зават Михайло

Закінчив курс духовного училища. 15 листопада 1896 року призначений учителем церковно-приходської школи села Коболчин Хотинського повіту[28]. 7 березня 1897 року переміщений до Ново-Яблонської школи Белецького повіту[29]. За даними на 1902 рік він вчителював у Михайленській двокласній школі Белецького повіту[30].

Зроль Ольга Тимофіївна

(1867 р.н.)

Закінчила Каменець-Подільську жіночу гімназію[31]. Викладацьку діяльність розпочала з 15 грудня 1893 року[32]. За даними на 1 вересня 1899 роки її педагогічний стаж становив 6 років[33]. З 1899 року і як мінімум до 1913 року працювала вчителькою в народному училищі села Ломачинці Хотинського повіту[34].

Каллістро Іларіон

Закінчив курс повітового училища. 14 квітня 1898 року призначений на посаду вчителя в Синжерейськиій школі грамоти Белецького повіту[35]. Учитель церковно-приходської школи села Волошкове Хотинського повіту – за даними на 1901-1902 роки[36].

Калуцький Петро Григорович

(1877 р.н.)

Із сім’ї духовного звання, народився 5 жовтня 1877 року. Закінчив Бричанське двокласне міністерське училище. 3 травня 1896 року призначений учителем церковно-приходської школі в селі Вашківці Хотинського повіту[37]. Далі навчався в Кишинівській псаломщицькій школі, котру закінчив у 1898 році. Того ж року, 1 квітня визначений виконуючим обов’язки псаломщика, а потім 9 липня затверджений на посаді псаломщика при церкві с. Наславча 5-го округу Хотинського повіту[38]. У 1905 році, за власним проханням, переміщений на місце псаломщика при Архангело-Михайлівській церкві села Вашківці – замість свого батька Григорія Калуцького (який перевівся в село Наславча)[39].

Дружина: Марія Володимирівна (22.10.1877 р.н.).

Їхні діти: Василь (1900 р.н.), Михайло (1901 р.н.), Федір (1903 р.н.), Ольга (1905 р.н.), Іван (1907 р.н.), Надія (1909 р.н.), Віктор (1910 р.н.), Володимир (1912 р.н.).

Каптаренко Костянтин

В вересні 1896 року призначений на посаду учителя в церковно-приходській школі села Коболчин Хотинського повіту[40]. 15 листопада 1896 звільнений з цієї посади[41].

Комарницька Олена

В 1898 року призначена вчителькою в церковно-приходській школі села Коболчин Хотинського повіту[42].

Крижанівська Ірина Авксентіївна

З 1902 року знаходилася на посаді вчительки в школі грамоти села Вітрянка Хотинського повіту.

Крицький Варсонофій Георгійович

(1857–1917)

Син священика села Новоселиця Хотинського повіту, Георгія Самуїловича Крицького (1834-1897). Закінчив курс Єдинецького духовного училища. 1 листопада 1876 року призначений учителем народного училища села Вашківці Хотинського повіту. 10 жовтня 1879 року призначений виконуючим посаду псаломщика при церкві Успіння Пресвятої Богородиці села Зелена Хотинського повіту. 11 грудня того ж року переміщений до Свято-Катерининської церкви містечка Липкани, того ж повіту. 20 лютого 1884 року, єпископом Акерманським, вікарієм Кишинівської єпархії Августином (А.Ф. Гуляницький) висвячений на диякона до тієї ж церкви. З 16 квітня 1885 року до 6 жовтня 1889 року перебував на посаді економа в Єдинецькому духовному училищі. 14 вересня 1885 року призначений дияконом домової Олександро-Невської церкви при Єдинецькому духовному училищі[43]. 5 грудня 1899 року висвячений на священика до Свято-Миколаївської церкви села Кетрошика-Ноу 4-го округа Белецького повіту. Там він прослужив до кінця свого життя.

У 1889-1897 роках був завідувачем Єдинецької свічковий лавки. 5 грудня 1899 року єпископом Кишинівським і Хотинським Іаковом (І.О. Пятницький), висвячений на священика до Свято-Миколаївської церкви села Кетрошика-Ноу 4-го округу Белецького повіту. У тому ж селі, в 1901-1910 роках викладав спів у місцевій церковно-приходській школі, а в 1902-1904 рр. – був законовчителем[44].

Єпископом Кишинівській і Хотинським Серафимом (Л.М. Чичагов) нагороджений набедреником.

Дружина: Олімпіада Артемівна (1861–1888).

Їхні діти: Параскева (1886 р.н.), Анна (1887 р.н.).

Кубляк Данило

Закінчив двокласне училище. У 1894 році призначений учителем в церковно-приходській школі села Михалкове Хотинського повіту[45]. За даними на 1899 рік – вчитель церковно-приходської школи села Коболчин Хотинського повіту. З 1902 році знову служив в селі Михалкове[46].

Кудик Павло Михайлович

(1884 р.н.)

В 1907 році отримав свідоцтво на звання вчителя, в Хотинському міському чотирьохкласному училищі. З 1-го жовтня 1910 року знаходився на посаді другого вчителя двокомплектного народного училища села Ломачинці Хотинського повіту[47].

Лабутін Гавриїл Ксенофонтович

(1860 р.н.)

Із міщан-старообрядців м. Хотин, народився 18 березня 1860 року[48]. Отримав домашню освіту. З 1899 року був помічником вчителя єдиновірської школи в Хотині. У жовтні 1898 року призначений помічником протирозкольницького місіонера Північного району Кишинівської єпархії[49]. На цій посаді він перебував до листопада 1904 року. 4 вересня 1904 призначений учителем єдиновірської школи с. Грубна Хотинського повіту. 5 листопада 1910 року визначений виконуючим обов’язки псаломщика при Свято-Введенській єдиновірській церкві села Грубна 3-го округу Хотинського повіту. Там він служив і за даними на 1922 рік[50].

Удостоєний срібної медалі в пам’ять 25-річчя церковно-приходських шкіл.

Дружина: Домникия Петрівна Лемешева (1862 р.н.).

Їхні діти: Ірина (1890 р.н.), Петро (1893 р.н.), Єфросинія (1899 р.н.) і Євдокія (1901 р.н.)[51].

Левандовський Володимир

Закінчив двохкласне народне училище. З 1895 року викладав в церковно-приходській школі села Непоротове Хотинського повіту[52]. У 1899 році призначений вчителем в школу грамоти села Вітрянка Хотинського повіту[53]. За даними на 1902 рік, він викладав у церковно-приходській школі села Непоротове[54]. Того ж року переміщений в церковно-приходську школу села Колікоуци Хотинського повіту.

Лунєв Віктор Васильович

(1870 р.н.)

З міщан м. Кам’янця-Подільського. Закінчив Херсонську вчительську семінарію. 4 вересня 1891 року призначений учителем в однокласне народне училище села Вашківці Хотинського повіту[55]. Тим же числом, постановою Хотинської повітової училищної ради призначений помічником вчителя міністерського училища села Романківці Хотинського повіту. 29 червня 1892 переміщений на посаду вчителя в Яноуцьке приходське училище[56].

Лунєва Ганна Яківна

Закінчила Кам’янець-Подільську Маріїнську жіночу гімназію. На службі з 22 листопада 1897 року. За даними на 1913 рік – вчителька двокомплектного училища села Вашківці Хотинського повіту[57].

Матвієвич Олександр Дмитрович

Закінчив Байрамчську вчительську семінарію. 12 квітня 1884 року розпочав викладацьку діяльність. За даними на 1913 рік перебував на посаді вчителя в двокомплектному училищі містечка Сокиряни Хотинського повіту[58].

Матвієвич Єлизавета Василівна

Закінчила Ніжинську жіночу гімназію. 20 січня 1890 року почала викладацьку діяльність. За даними на 1913 рік була на посаді вчительки в двокомплектному училищі містечка Сокиряни Хотинського повіту[59].

Міхневич ЛЕОНІД ВАСИЛЬОВИЧ

(1880 р.н.)

Народився 18 лютого 1880 року, син священика Свято-Успенської церкви міста Ришкановка Белецького повіту, Василя Федоровича Міхневича (1845–1917) та Єлизавети Петрівни[60]. Закінчив 3 класи Єдинецького духовного училища.

З 1 вересня 1899 року знаходився на посаді вчителя церковно-приходської школи села Дуруітор Белецького повіту. З 1 вересня 1890 року викладав в церковно-приходській школі с. Проскуряни того повіту. З 1 листопада 1901 року був на посаді вчителя церковно-приходської школи містечка Бричани Хотинського повіту. За пропановою директора Дирекції народних училищ Бессарабської губернії, 15 березня 1906 року Л.В. Міхневич призначений другим вчителем міністерського училища с. Романківці Хотинського повіту.

З 1-го вересня 1907 року до 1 жовтня 1913 року, за указом Хотинської повітової Училищної ради, призначений завідуючим, а також учителем співу Романкоуцького училища і регентом хору Свято-Михайлівської церкви с. Романківці 3-го округу Хотинського повіту.

З 1 жовтня 1909 року до 1 жовтня 1913 року, за обранням Хотинського повітового Земського зібрання, був на посаді завідуючого 9-ою військово-кінською ділянкою.

В лютому 1913 року витримав іспити і 20 жовтня висвячений на диякона. 16 вересня 1913 року, за резолюцією архієпископа Кишинівського і Хотинського Серафіма (Л.М. Чичагов) визначений дияконом до Царе-Костянтинівської церкви Кишинівської 2-ї гімназії[61]. У 1915 році висвячений на священика. З 1920 року служив при Іоанно-Богословській церкві с. Ферапонтієвка Бендерського повіту[62].

Дружина: Неоніла Феодосіївна Шостаковська (27.10.1884 р.н.) – дочка титулярного радника.

Їхні діти: Галина (1906 г.р.), Клавдія (1908 г.р.), Василь (1910 р.н.), Марія (1911 р.н.).

Негруцак-Гулька Василь Олексійович

Учитель народного однокласного училища села Гвіздівці Хотинського повіту – до 1901 року. За даними на 1 вересня 1899 року його педагогічний стаж становив 4 роки[63].

ОнуфріЄвич Домнікія

Учителька церковно-приходської школи села Михалкове Хотинського повіту. У 1902 році звільнена з цієї посади[64].

Остап Зиновія

За даними на 1902 рік – вчителька церковно-приходської школи села Василівка Хотинського повіту.

Парасиник Кирило

Вчитель церковно-приходської школи села Михалкове Хотинського повіту.

6 травня 1914 року нагороджений срібною медаллю на Олександрівській стрічці для з написом «За старанність»[65].

Перепелюк Василь Андрійович

(17.04.1850 р.н.)

Із міщан. В 1867 році закінчив Хотинське повітове училище. 13 лютого 1869 року призначений учителем в народне училище села Романківці Хотинського повіту[66]. За даними на 1 вересня 1899 року його педагогічний стаж становив 30 років[67]. 7 листопада 1900 року переведений в м. Хотин – в Хотинське 1-е приходське однокласне училище[68].

У 1885 році за свою педагогічну діяльність був нагороджений званням почесного громадянина[69]. 25 вересня 1897 року «за праці з першого загального перепису населення Російської імперії» нагороджений темно-бронзовою медаллю. Був також нагороджений срібною медаллю на Олександрівській стрічці з написом «За старанність».

Дружина: Олександра Йосифівна Грушецька.

Їх діти: Павло (1972 р.н.), Йосиф (1874 р.н.), Дмитро (1876 р.н.), Віктор (1879 р.н.), Ілля (1884 р.н.), Микола ( 1886 р.н.), Петро (1888 р.н.), Лідія (1893 р.н.).

4658Перепелюк Любов Андріївна

Вчителька міністерського училища села Романківці Хотинського повіту. За даними на 1 вересня 1899 роки її педагогічний стаж становив 7 років[70]. У 1900 році переведена в Бричанське жіноче училище.

Перепелюк Юліанія Миколаївна

Педагогічну діяльність почала 1 лютого 1911 року в однокомплектному училищі села Мендиківці Хотинського повіту[71].

Петраніч Ангеліна Мелетіївна

Закінчила Кишинівське єпархіальне училище. 1 вересня 1911 року призначена на посаду вчительки в однокомплектне училище села Молодове Хотинського повіту[72].

Подлєсний Мефодій Прокопович

Народився в сім’ї старообрядців села Грубна Хотинського повіту, Прокопія Васильовича Подлєсного (1834 р.н.) та Дар’ї Данилівни (1834 р.н.) З 1896 року був учителем церковно-приходської школи села Білоусівка Хотинського повіту. В 1899 році переміщений в Ходороуцьку церковно-приходську школу[73]. Член Хотинського відділення Єпархіальної училищної ради Н.А. Бакал в своєму звіті про Ходороуцьку школу відзначав: «Вважаю для себе приємним обов’язком звернути увагу Ради на видатну діяльність вчителя школи Мефодія Подлєсного, який заслуговує найвищої нагороди та заохочення. Приємно відзначити ту любов і старанність до вчення, які Подлєсний власним прикладом і енергією зумів вселити своїм учням до самих себе і до школи»[74]. За даними на 1914 рік він учителював у селі Клокушна Хотинського повіту.

Удостоєний срібної медалі в пам’ять 25-річчя церковно-приходських шкіл.

Дружина: Ольга Іванівна Мондренко (1873 р.н.) – дочка священика Свято-Димитріївської церкви села Білоусівка Хотинського повіту, Івана Івановича Мондренко (1847-1908) та Євдокії Стефанівни Дрочинської (1849 р.н.)[75].

Їхні діти: Павло (1902 р.н.).

Радомська Олімпіада

Вчителька Ходороуцької церковно-приходської школи. У 1899 році переміщена в церковно-приходську школу села Сербичани Хотинського повіту[76]. Там вона працювала і за даними на 1902 рік[77].

Рашков Іван

Закінчив учительську семінарію. 1 вересня 1901 року заступив на посаду вчителя в міністерське училище села Романківці Хотинського повіту[78].

Ревенко Стахій

Учитель церковно-приходської школи села Коболчин Хотинського повіту – в 1894/1895 навчальному році[79]. У 1895 році переведений в Распопенську школу Оргеївського повіту[80].

Романенко Іван Федорович

Закінчив учительську семінарію. Почав викладацьку діяльність 31 жовтня 1880 року[81]. За даними на 1895-1914 роки – учитель в народному училищі села Селище Хотинського повіту[82]. За даними на 1 вересня 1899 року його педагогічний стаж становив 19 років[83].

Рибак Андрій

Учитель церковно-приходської школи села Коболчин Хотинського повіту – за даними на 1900-1901 роки[84].

Серватовський Микола Діонісійович

(03.05.1860 р.н.)

Потомствений дворянин. У 1881 році закінчив Байрамчську вчительську семінарію. 22 січня 1882 року був призначений помічником вчителя Надлакського народного училища Єлисаветградського повіту Херсонської губернії. 7 липня 1883 року, за власним проханням, призначений учителем в народному училищі села Гліная Хотинського повіту. 1 серпня 1892 року переміщений на ту ж посаду в народне училище села Ломачинці Хотинського повіту. 1 вересня 1899 переміщений в однокласне училище села Мошанець Хотинського повіту. Того ж року переміщений на посаду вчителя в Сорокському 1-му приходському міському училищі[85].

31 травня 1900 року, Міністерством землеробства і державного майна, нагороджений іменним знаком «за заслуги надані сільському господарству». 24 січня 1902 року «за праці з народної освіти» нагороджений срібною медаллю на Олександрівській стрічці з написом «За старанність». 9 квітня 1905 року «за вислугу років» проведений в колезькі реєстратори[86]. 1 січня 1907 року нагороджений орденом Святої Анни 3-го ступеня[87].

Дружина: Олена Олександрівна Завадська (1870 р.н.).

Їхні діти: Петро (1885 р.н.), Антон (1889 р.н.), Марія (1892 р.н.), Лариса (1895 р.н.), Феодосій (1898 р.н.).

Синькевич Павло

Учитель церковно-приходської школи села Волошкове Хотинського повіту. 31 жовтня 1896 року переміщений в школу грамоти села Форостна Хотинського повіту[88]. Далі служив в селі Перківці, того ж повіту. У 1898 році переміщений на посаду вчителя в Джалаірській церковно-приходській школі Акерманського повіту[89].

Смолянцева Людмила Миколаївна

(1883 р.н.)

Закінчила художньо-промислове училище. В м. Ростов-на-Дону отримала свідоцтво на звання вчителя. 1 листопада 1910 року почала педагогічну діяльність в народному училищі села Мендиківці Хотинського повіту[90]. З 1911 року і за даними на 1913 рік – вчителька однокомплектного училища села Гвіздівці Хотинського повіту[91].

Сорочан Олександра Георгіївна

Вчителька Васильківської школи Сорокського повіту. У 1899 році переміщена на ту ж посаду в церковно-приходській школі села Сербичани Хотинського повіту[92]. Того ж року переведена в церковно-приходську школу села Перківці Хотинського повіту[93]. За даними на 1901-1902 роки, вона працювала в церковно-приходській школі села Котельна Хотинського повіту[94].

Томецька Марія

Вчителька народного училища села Молодове Хотинського повіту. 23 березня 1888 року також ще була призначена на посаду законовчителя в цьому ж училищі[95].

Центюль Марія

Закінчила Кишинівське жіноче єпархіальне училище. Працювала вчителькою в церковно-приходській школі села Волошкове Хотинського повіту. У 1898 році переміщена на ту ж посаду в церковно-приходській школі села Сербичани Хотинського повіту. У 1899 році переміщена в Благовіщенську школу грамоти м. Кишинева[96].

Чорна Софія

Вчителька церковно-приходської школи села Непоротове Хотинського повіту – за даними на 1902 рік[97].

Чорний Афанасій Ананійович

Закінчив Хотинську вчительську школу. 1 грудня 1911 року розпочав викладацьку практику в двокомплектному училищі села Селище Хотинського повіту[98].

Чорний Василь Іванович

Закінчив повітове училище. У 1899 році призначений на місце вчителя в церковно-приходській школі села Непоротове Хотинського повіту[99]. За даними на 1913 рік, він був на посаді вчителя в церковно-приходській школі села Білоусівка Хотинського повіту.

Чорнобров Семен

Учитель церковно-приходської школи села Волошкове Хотинського повіту. 6 травня 1914 року нагороджений срібною медаллю на Олександрівській стрічці з написом «За старанність»[100].

Шиманська Маріамна Опанасівна

Закінчила Кишинівське єпархіальне жіноче училище. 12 грудня 1884 року почала викладацьку діяльність. Вчителька однокласного народного училища села Вашківці Хотинського повіту. За даними на 1 вересня 1899 року його педагогічний стаж становив 15 років[101]. За даними на 1913 рік вона викладала в двокомплектному училищі села Маршинці Хотинського повіту[102].

Чоловік: Мітерчук.

Яценко Олімпіада Іларіонівна

Закінчила Кам’янець-Подільську Маріїнську жіночу гімназію. 1 лютого 1908 року почала педагогічну діяльність. За даними на 1913 рік служила вчителькою в однокомплектному училищі села Шебутинці Хотинського повіту[103].

____________________________________________

[1] Хотинское земство. XVII очередное Уездное Земское Собрание. Отчеты, доклады, Уездной Земской Управы и Постановления Земского Собрания созыва 1885 года. – Кишинев: Типография Бессарабского Губернского Правления, 1886. – С. 164.

[2] Обыск брачный, Кишиневской духовной консистории, Свято-Михайловской церкви села Ломачинец 5-го округа Хотинского уезда (1833, 1838–1850, 1854–1856, 1861–1863, 1864–1873, 1879–1884, 1884–1888, 1889–1894, 1895–1902, 1902–1907 гг.).

[3] Обыск брачный, Кишиневской духовной консистории, Свято-Михайловской церкви села Ломачинец 5-го округа Хотинского уезда (1833, 1838–1850, 1854–1856, 1861–1863, 1864–1873, 1879–1884, 1884–1888, 1889–1894, 1895–1902, 1902–1907 гг.).

[4] Распоряжения Епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1899. — № 18, 15 сентября. – С. 489.

[5] Распоряжения Епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1899. — № 22, ноября. – С. 645.

[6] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XXXI очередного Уездного Земского Собрания созыва 1899 года. – Хотин: Типография М. Ладвингера, 1900. – С. 229.

[7] Формулярный список о службе учителя Яноуцкого приходского училища Вадима Феофановича Батицкого. Составлен 25 октября 1901 года. – Національний архів Республіки Молдова, ф. 152, оп. 1а, спр. 26. – Арк. 57-58.

[8] Сведения о Гвоздоуцком училище (к 1-му декабря 1910 года) // Отчеты о постановке учебного дела – Державний архів Чернівецької області, ф. 605, оп. 1, спр. 222. – Арк. 83-84.

[9] Ведомость о Св. Архангело-Михайловской церкви, состоящей в 3-м округе Хотинского уезда Кишиневской епархии в села Васкоуцах, за 1914 год // Ведомости о церквях Хотинского уезда за 1914 год. – Державний архів Чернівецької області, ф. 605, оп. 1, спр. 221.

[10] Распоряжения Епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1899. – № 22, ноября. – С. 646.

[11] Распоряжения Епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1899. — № 22, ноября. – С. 646.

[12] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XLV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1913 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1914. – С. 176-177.

[13] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и Постановления XXXIV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1902 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1902. – С. 215.

[14] Формулярный список о службе учителя Владычанского приходского училища Никиты Павловича Дзыка. Составлен 25 октября 1901 года. . – Національний архів Республіки Молдова, ф. 152, оп. 1а, спр. 26. – Арк. 69-75.

[15] Дополнительный формулярный список о службе учителя Владычанского сельского приходского училища Никиты Павловича Дзыка. Составлен 25 ноября 1904 года. – Національний архів Республіки Молдова, ф. 152, оп. 1а, спр. 36. – л.46-47.

[16] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и Постановления XXXIV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1902 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1902. – С. 215.

[17] Дополнительный формулярный список о службе учителя Секурянского приходского училища Ивана Георгиевича Дидека. Составлен октября 20 дня 1898 года. – Національний архів Республіки Молдова, ф. 152, оп. 1а, спр. 24. – Арк. 83-84.

[18] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XXXI очередного Уездного Земского Собрания созыва 1899 года. – Хотин: Типография М. Ладвингера, 1900. – С. 230.

[19] Отчет инспектора народных училищ В.В. Гогина о состоянии начального народного образования в Сорокском уезде, Бессарабской губернии в 1911/12 году // Отчеты, доклады, сметы, раскладки Сорокской Уездной Земской Управы и постановления XLIV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1912 года. — Сороки: Типография Ц. Ц. Вайсмань, 1913. – С. 13.

[20] Формулярный список о службе учителя Секурянского приходского училища Ивана Георгиевича Дидека. Составлен октября 5 дня 1900 года. – Національний архів Республіки Молдова, ф. 152, оп. 1а, спр. 25. – Арк. 195-196.

[21] Отчет инспектора народных училищ В.В. Гогина о состоянии начального народного образования в Сорокском уезде, Бессарабской губернии в 1911/12 году // Отчеты, доклады, сметы, раскладки Сорокской Уездной Земской Управы и постановления XLIV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1912 года. — Сороки: Типография Ц. Ц. Вайсмань, 1913. – С. 13.

[22] Формулярный список о службе учительницы Секурянского женского приходского училища Неонилы Ивановны Дидек. Составлен 25 октября 1901 года. – Національний архів Республіки Молдова, ф. 152, оп. 1а, спр. 26. – Арк. 48-49.

[23] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и Постановления XXXIV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1902 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1902. – С. 215.

[24] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XXXI очередного Уездного Земского Собрания созыва 1899 года. – Хотин: Типография М. Ладвингера, 1900. – С. 229.

[25] Формулярный список о службе учительницы Секурянского женского приходского училища Неонилы Ивановны Дидек. Составлен 30 ноября 1905 года. – Національний архів Республіки Молдова, ф. 152, оп. 1а, спр. 39. – Арк. 11-12.

[26] Отчет Кишиневского епархиального наблюдателя о состоянии церковных школ Кишиневской епархии 1897/8 учебный год // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1899. — № 11. – С. 269.

[27] Распоряжения епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1898. – № 20. – С. 359.

[28] Распоряжения епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1896. — № 23, 1 декабря. – С. 638.

[29] Распоряжения епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1897. – № 7. – С. 120.

[30] Отчет о состоянии церковных школ Кишиневской епархии в учебно-воспитательном отношении за 1901-1902 год // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1903. – № 5. – С. 27.

[31] Сведения о Ломачинецком двухкомплектном народном училище (к 1-му декабря 1910 года) // Отчеты о постановке учебного дела – Державний архів Чернівецької області, ф. 605, оп. 1, спр. 222. – Арк. 182-183.

[32] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и Постановления XXXIV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1902 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1902. – С. 215.

[33] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XXXI очередного Уездного Земского Собрания созыва 1899 года. – Хотин: Типография М. Ладвингера, 1900. – С. 230.

[34] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XLV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1913 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1914. – С. 176-177.

[35] Распоряжения епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1898. – № 9. – С. 164.

[36] Отчет о состоянии церковных школ Кишиневской епархии в учебно-воспитательном отношении за 1901-1902 год // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1903. – № 5. – С. 27.

[37] Распоряжения Епархиального начальства//КИШИНЕВСКИЕ ЕПАРХИАЛЬНЫЕ ВЕДОМОСТИ. – КИШИНЕВ, 1896. – № 10. – С. 270.

[38] Ведомость о Св. Архангело-Михайловской церкви, состоящей в 3-м округе Хотинского уезда Кишиневской епархии в села Васкоуцах, за 1914 год // Ведомости о церквях Хотинского уезда за 1914 год. – Державний архів Чернівецької області, ф. 605, оп. 1, спр. 221. – Арк. 42зв–43.

[39] Распоряжения епархиального начальства//КИШИНЕВСКИЕ ЕПАРХИАЛЬНЫЕ ВЕДОМОСТИ. – КИШИНЕВ, 1905. – № 20. – С. 413.

[40] Распоряжения Епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1896. — № 19, 1 октября. – С. 517.

[41] Распоряжения епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1896. — № 23, 1 декабря. – С. 638.

[42] Распоряжения епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1898. – № 20. – С. 361.

[43] Ведомости о церквях Хотинского уезда за 1888 год. – Державний архів Чернівецької області, ф. 605, оп. 1, спр. 191. – Арк. 9зв.

[44] Клировые ведомости церквей 4-го округа Белецкого уезда, за 1915 год. – Національний архів Республіки Молдова, ф. 211, оп. 1, спр. 9. – Арк. 131.

[45] Отчет о церковно-приходских школах и школах грамоты Кишиневской епархии за 1895-96 учебный год. (Продолжение) // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1896. — № 24. – С. 709.

[46] Распоряжения епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1902. – № 4. – С. 109.

[47] Сведения о Ломачинецком двухкомплектном народном училище (к 1-му декабря 1910 года) // Отчеты о постановке учебного дела – Державний архів Чернівецької області, ф. 605, оп. 1, спр. 222. – Арк. 182-183.

[48] Episcopia Hotinului. Date istorice și statistice: 1923–1925. – Chişinău: Tipografia Eparhială «Cartea Românească»,1925. – Р. 127.

[49] Пархомович И. Краткий исторический очерк противо-раскольнической миссии в Кишиневской епархии с 1813 до 1910 года. – Кишинев: Епархиальная типография, 1910. – С. 76.

[50] Anuarul Eparhiei Chişinăului şi Hotinului (Basarabia). Ediţie oficială / Alcătuit după date oficiale de C.N. Tomescu, secretarul General Arhiepiscopiei al Chişinăului şi Hotinului. – Chișinău: Тipografia Eparhială, 1922. – Р. 112.

[51] Ведомость о Св.-Введенской единоверческой церкви, состоящей 3-го округа Хотинского уезда Кишиневской епархии в селе Грубно, за 1914 год // Ведомости о церквях Хотинского уезда за 1914 год. – Державний архів Чернівецької області, ф. 605, оп. 1, спр. 221. – Арк. 191зв–192.

[52] Отчет о церковно-приходских школах и школах грамоты Кишиневской епархии за 1895-96 учебный год. (Продолжение) // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1896. – № 24. – С. 709.

[53] Распоряжения Епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1899. — № 22, ноября. – С. 646.

[54] Список законоучителей школ церковно-приходских и грамоты Кишиневской епархии, коим назначено единовременное вознаграждение из казенных сумм за 1902 год, и учащих в тех же школах, коим назначены: а) дополнительное пособие из тех же сумм за 1902 год, и б) денежная награда за 190½ учебный год // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1903. — № 11. – С. 244 – 254.

[55] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и Постановления XXXIV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1902 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1902. – С. 213.

[56] Дополнительный формулярный список о службе учителя Яноуцкого приходского училища Виктора Васильевича Лунева. Составлен октября 20 дня 1898 года. – Національний архів Республіки Молдова, ф. 152, оп. 1а, спр. 24. – Арк. 54-55.

[57] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XLV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1913 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1914. – С. 174-175.

[58] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XLV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1913 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1914. – С. 176-177.

[59] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XLV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1913 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1914. – С. 176-177.

[60] Клировые ведомости церквей 4-го округа Белецкого уезда, за 1915 год. – Національний архів Республіки Молдова, ф. 211, оп. 1, спр. 9. – Арк. 247.

[61] Формулярный список о службе диакона Царе-Константиновской церкви Кишиневской 2-й гимназии имени Его Императорского Высочества наследника цесаревича и Великого князя Алексея Николаевича, Леонида Васильевича Михневича. Составлен по 1 августа 1915 года. – Національний архів Республіки Молдова, ф. 1772, оп. 7, спр. 580. – Арк. 1-3.

[62] Anuarul Eparhiei Chişinăului şi Hotinului (Basarabia). Ediţie oficială / Alcătuit după date oficiale de C.N. Tomescu, secretarul General Arhiepiscopiei al Chişinăului şi Hotinului. – Chișinău: Тipografia Eparhială, 1922. – Р. 220.

[63] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XXXI очередного Уездного Земского Собрания созыва 1899 года. – Хотин: Типография М. Ладвингера, 1900. – С. 230.

[64] Распоряжения епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1902. – № 4. – С. 108.

[65] Список законоучителей школ церковно-приходских и грамоты Кишиневской епархии, коим назначено единовременное вознаграждение из казенных сумм за 1902 год, и учащих в тех же школах, коим назначены: а) дополнительное пособие из тех же сумм за 1902 год, и б) денежная награда за 190½ учебный год // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1903. — № 11. – С. 244 – 254.

[66] Формулярный список о службе учителя Хотинского 1-го приходского училища Василия Андреевича Перепелюка. Составлен 25 октября 1901 года. – Національний архів Республіки Молдова, ф. 152, оп. 1а, спр. 26. – Арк. 108-119.

[67] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XXXI очередного Уездного Земского Собрания созыва 1899 года. – Хотин: Типография М. Ладвингера, 1900. – С. 229.

[68] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки, Хотинской Уездной Земской Управы и Постановления XXXIII очередного Уездного Земского Собрания созыва 1901 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1901. – С. 386; Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и Постановления XXXIV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1902 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1902. – С. 203 – 204.

[69] Хотинское земство. XVII очередное Уездное Земское Собрание. Отчеты, доклады, Уездной Земской Управы и Постановления Земского Собрания созыва 1885 года. – Кишинев: Типография Бессарабского Губернского Правления, 1886. – С. 164.

[70] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XXXI очередного Уездного Земского Собрания созыва 1899 года. – Хотин: Типография М. Ладвингера, 1900. – С. 230.

[71] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XLV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1913 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1914. – С. 182-183.

[72] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XLV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1913 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1914. – С. 182-183.

[73] Распоряжения епархиального начальства//КИШИНЕВСКИЕ ЕПАРХИАЛЬНЫЕ ВЕДОМОСТИ. – КИШИНЕВ, 1899. – № 22. – С. 646.

[74] Отчет о состоянии церковных школ Кишиневской епархии в учебно-воспитательном отношении за 1901 – 1902 учебный год//КИШИНЕВСКИЕ ЕПАРХИАЛЬНЫЕ ВЕДОМОСТИ. – КИШИНЕВ, 1903. – № 5. – С. 65.

[75] Ведомость о Свято-Димитриевской церкви селения Белоусовки, Хотинского уезда Кишиневской епархии и священно и церковнослужителях за 1896 год // Ведомости о церквях Хотинского уезда за 1896 год. – Державний архів Чернівецької області, ф. 605, оп. 1, спр. 195. – Арк. 79зв.

[76] Распоряжения Епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1899. — № 22, ноября. – С. 646.

[77] Отчет о состоянии церковных школ Кишиневской епархии в учебно-воспитательном отношении за 1901-1902 год // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1903. – № 5. – С. 27.

[78] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и Постановления XXXIV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1902 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1902. – С. 213.

[79] Статистические сведения о церковно-приходских школах и школах грамоты Кишиневской епархии за 1894/95 учебный год // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1895. – № 17, 1 сентября. – С. 307.

[80] Распоряжения Епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1895. – № 17, 1 сентября. – С. 285.

[81] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и Постановления XXXIV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1902 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1902. – С. 215.

[82] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XXVIII очередного Уездного Земского Собрания созыва 1896 года. – Хотин: Типография М. Ладвингера, 1897. – С. 115; Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XXIX Очередного Уездного Земского Собрания созыва 1897 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1898. – С. 144; Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XXXI очередного Уездного Земского Собрания созыва 1899 года. – Хотин: Типография М. Ладвингера, 1900. – С. 226; Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XLV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1913 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1914. – С. 176-177.

[83] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XXXI очередного Уездного Земского Собрания созыва 1899 года. – Хотин: Типография М. Ладвингера, 1900. – С. 230.

[84] Отчет о состоянии церковных школ Кишиневской епархии в учебно-воспитательном отношении за 1900-1901 год // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1902. – № 5. – С. 34.

[85] Формулярный список о службе состоящего в XIV классе учителя Сорокского 1-го городского приходского мужского училища Николая Дионисиевича Серватовского. Составлен ноября 2 дня 1902 года. – Національний архів Республіки Молдова, ф. 152, оп. 1а, спр. 33. – Арк. 121-123.

[86] Дополнительный формулярный список о службе коллежского регистратора, учителя Сорокского 1-го городского приходского мужского училища Николая Дионисиевича Серватовского. Составлен ноября 31 дня 1905 года. – Національний архів Республіки Молдова, ф. 316, оп. 7, спр. 143. – Арк. 41-42.

[87] Отчет инспектора народных училищ В.В. Гогина о состоянии начального народного образования в Сорокском уезде, Бессарабской губернии в 1911/12 году // Отчеты, доклады, сметы, раскладки Сорокской Уездной Земской Управы и постановления XLIV очереднаго Уезднаго Земскаго Собрания созыва 1912 года. — Сороки: Типография Ц. Ц. Вайсмань, 1913. – С. 8.

[88] Распоряжения епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1896. – № 22, 15 ноября. – С. 601.

[89] Распоряжения епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1898. – № 20. – С. 359.

[90] Сведения о Мендыкоуцком училище (к 1-му декабря 1910 года) // Отчеты о постановке учебного дела – Державний архів Чернівецької області, ф. 605, оп. 1, спр. 222. – Арк. 190-191.

[91] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XLV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1913 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1914. – С. 178-179.

[92] Распоряжения Епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1899. — № 18, 15 сентября. – С. 491.

[93] Распоряжения Епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1899. — № 22, ноября. – С. 646.

[94] Отчет о состоянии церковных школ Кишиневской епархии в учебно-воспитательном отношении за 1901-1902 год // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1903. – № 5. – С. 27.

[95] Распоряжения епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1888. — № 8, 15-го апреля. – С. 298.

[96] Распоряжения Епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1899. — № 18, 15 сентября. – С. 490.

[97] Список законоучителей школ церковно-приходских и грамоты Кишиневской епархии, коим назначено единовременное вознаграждение из казенных сумм за 1902 год, и учащих в тех же школах, коим назначены: а) дополнительное пособие из тех же сумм за 1902 год, и б) денежная награда за 190½ учебный год // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев, 1903. — № 11. – С. 244 – 254.

[98] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XLV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1913 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1914. – С. 176-177.

[99] Распоряжения Епархиального начальства // Кишиневские епархиальные ведомости. – Кишинев: Типография Архиерейского дома, 1899. — № 22, ноября. – С. 646.

[100] Список, по епархиям, лиц, Всемилостивейшее пожалованных к 6 мая 1914 года по Ведомству Православного Исповедания медалями с надписью «за усердие» // Церковные ведомости, издаваемые при Святейшем Правительствующем Синоде. – Санкт-Петербург, 1914. – № 25. – С. 301.

[101] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XXXI очередного Уездного Земского Собрания созыва 1899 года. – Хотин: Типография М. Ладвингера, 1900. – С. 230.

[102] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XLV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1913 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1914. – С. 176-177.

[103] Хотинское Земство. Отчеты, доклады, сметы, раскладки Хотинской Уездной Земской Управы и постановления XLV очередного Уездного Земского Собрания созыва 1913 года. – Хотин: Типография М. Ландвигера, 1914. – С. 186-187.